top of page

טיפול טבעי בדלקות כרוניות בדרכי שתן


לפני כ-4 חודשים נכנסה אלי לקליניקה מטופלת שסובלת מדלקות בדרכי שתן בערך מהרגע שזוכרת את עצמה.

לבושה יפה, מתוקתקת, עניינית, ו- מאד כאובה וסובלת.

מי שחוה בחייו את הסיוט הזה - דלקת בשלפוחית או בדרכי שתן - יודע מהו סבל.... לא פחות גרוע מכאב שיניים.

לברי מזל שלא מכירים, אתאר בקצרה את הסימפטומים הנפוצים: חום, צמרמורות, כאבים עזים בזמן מתן שתן, לפעמים אף דימום וצריבה, וצורך תכוף לתת שתן גם "כשכבר לא יוצא כלום".

רוב הסובלות הן נשים. הסיבה העיקרית לכך היא הקרבה הפיזית בין השופכה לפי הטבעת אצל נשים, שכן החיידק העיקרי ש"אשם" בדלקות בדרכי שתן – אי קולי – מגיע ממערכת העיכול, דהיינו דרך פי הטבעת. מי שמערכת החיסון שלה לא מספיק חזקה כדי לבלום את התפתחות החיידק, תפתח דלקת.

יש אנשים שזה קרה להם פעם - פעמיים בחיים. לא נעים אך לא נורא. אבל יש כאלה שסובלים כל חודש - חודשיים במשך עשרות שנים. כמו דורית המטופלת שלי.

בעשור האחרון היא לא נכנסת לבריכה כי כל טבילה הייתה מסתיימת בדלקת. כמעט תמיד אחרי קיום יחסי מין יש לה דלקת. אם חלילה היא נמצאת מחוץ לבית ללא נגישות מיידית לשירותים (כמו בטיול למשל) ונאלצת להתאפק, בסוף יום היא עלולה להתחיל להרגיש את סימני הדלקת.

ב-5 שנים אחרונות היא קיבלה אנטיביוטיקה עשרות פעמים, עד שאורולוג שפנתה אליו לעזרה אמר לה: "אנחנו לא מצליחים לעזור לך, לכי לנטורופתית".

דורית מגיעה מבית מאד קונבנציונלי ורחוק בתפיסתו מרפואה הוליסטית, בעלה הוא איש בכיר בתעשיית התרופות. האמונה שלה ביכולתה של רפואה טבעית לעזור במצבה היא - איך נומר בעדינות - מוגבלת...

יחד עם זאת הגיעה לנקודה שכבר לא נשאר לה מה להפסיד.

וכך נפגשנו.

אמרתי לה שאני יכולה להציע שילוב של טיפול תזונתי, רגשי וצמחי, וזה מה שאני מאמינה יוכל לעזור לה להתגבר על המחלה.

הגבה הראשונה התרוממה סביב הצורך ב"חפירה" בתחום הרגשי. "למה זה טוב? יש פה משהו פיזי, דלקת. מה יש לחפור ברגשות שלי?" בחרתי להניח לנושא הזה, ולכן תוך כדי הטיפול רק נגענו בעדינות ביחסים הרגישים עם בעלה, ברגשות שמציפים אותה, בתוכן המבעבע בתוכה שלעיתים מתקשה למצוא מוצא. רק נגענו, וזה הספיק.

במקביל עשינו סדר בתפריט שלה. לשמחתי עם השינוי התזונתי היא שיתפה פעולה באופן מופתי.

מה התווסף לתפריט? ירקות עליים אורגניים, קטניות לרוב, תבלינים מרפאים כגון תימין, רוזמרין, אורגנו, וכן שום, בצל, נבטים, ירקות מצליבים.

מה ירד? קודם כל סוכרים שחגגו שם בכל פעם שמצב הרוח קרטע. בנוסף, קמחים לבנים, מוצרי חלב רבים שנהגה לצרוך, אלכוהול, וגם אוכל מתועש שנכנס הביתה לא מעט מטעמי חוסר זמן. למדנו איך להכין במהירות וביעילות ארוחות בריאות מזינות. כמובן הסברתי לה שיעילות היא שמי השני ולכן אין מה לחשוש, כל הנוגע למטבח יסתדר בקלות תחת הנחייתי הצמודה. וכך היה.

מהמפגש הראשון נתבקשה דורית להתחיל לשתות חליטות צמחים על בסיס יומי. החליטות שהוספנו הכילו צמחים אנטי דלקתיים מצד אחד ומשתנים מצד שני. במקרה של דלקות בדרכי שתן חשוב מאד לתת שתן בתדירות גבוהה, מכיוון שמניעת עמידת השתן בתוך המערכת מונעת מהחיידקים אפשרות להיצמד לדפנות ולהתפתח. דוגמאות לצמחים שיכולים להתאים לסובלים מדלקות חוזרות וניתן להשיגם בחנויות טבע: זקן תירס, גדילן, סרפד, אלתאה, או אפילו חליטת פטרוזיליה ביתית פשוטה (שני צרורות פטרוזיליה אורגנית חלוטים בתוך מים רותחים, לשתייה לאורך היום). אגב, חליטת פטרוזיליה יכולה לשמש כתרופת פלא במצבים אקוטיים כולל במצב שטח, מחוץ לבית, בחו"ל – הולכים למכולת, קונים פטרוזיליה, מבשלים מעט ושותים להנאתכם (טוב, זה לא באמת מהנה, אפילו מעט דוחה אם תשאלו אותי, אבל לגמרי עושה את העבודה ולכן ממש שווה).

מה עוד? הכנתי לדורית פורמולה של צמחי מרפא, גם היא בדגש על צמחים מסורתיים שמחסלים חיידקים, משקמים ריריות פגועות ואומללות של מערכת השתן ומשתנים.

אה, וכן תערובת שמנים אתריים אותם נתבקשה דורית להוסיף לאמבט לצורך חיטוי וחיזוק המערכת.

עוד משהו? כן. פרוביוטיקה. איכותית ומותאמת למערכת השתן ובמינונים גבוהים במיוחד, כדי למנוע מחיידקים "רעים" אפשרות להתפתח.

וגם תמצית של פרחי באך.

ללא ספק תוכנית טיפולית רחבה, אבל לא הייתה ברירה ולכן סיכמנו שאנחנו רוצות להיכנס בדלקת במלוא העוצמה, ולא חוסכות משאבים ומאמצים.

הדיווחים הראשונים שקיבלתי בחודש הראשון היו: לפעמים מרגישה מיחושים, אבל אין התפתחות.

כבר הישג כי מצב כזה לא נצפה משהו כמו שנתיים – שלוש לפניכן. הדלקות הופיעו כל כמה שבועות, כמו שעון.

דיווחי המשך היו בטוחים יותר. למעשה כבר כמה חודשים מאז שהתחלנו את הטיפול לא הייתה דלקת!

זה לא אומר שאין סיכוי שהדלקת עוד תופיע.

העבודה ממשיכה.

אני כבר בשלה להתחיל להוריד מינונים ותכשירים, לאט לאט, כדי לבדוק עד כמה הגוף מצליח לנצח את הדלקת ללא "הקביים" שנתנו לו בינתיים.

אבל דורית עוד לא מסכימה. ואני לגמרי מבינה אותה. היא זקוקה לעוד קצת בטחון וצבירה של הצלחות.

לפנינו עוד כברת דרך ליצירת בטחון מחודש שלה בגופה, אבל כיום המסלול בו אנחנו צועדות מרגיש יותר מוכר ופחות מפחיד.

המשך ללא ספק יבוא ...

bottom of page